Cadılık

Ana Sayfa Gizli İlimler Cadılık Wicanlar da Altar - Sunak Nedir? Nasıl Yapılır (kullanılır) ?

Wicanlar da Altar - Sunak Nedir? Nasıl Yapılır (kullanılır) ?

Wicanlar da Altar - Sunak Nedir? Nasıl Yapılır (kullanılır) ?
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Cadılık Yorumlar : 0 Okunma : 9929 Beğen : 0

Wiccaların , cadıların , majisyenlerin yaptıkları ritüeller her zaman özel ve temiz bir yerde gerçekleşir. Bir wicca için Yaptığı çalışmalar belli bir esasa dayanır ,belli bir teoride yürür.Kendi inançları doğrltusunda güç aldığı tanrı ve tanrıçalar vardır ve yapılan tüm ritüeller bu tanrı/tanrıçaların gücü eşliğinde yapılır ve nihayete ulaşır.


Wicca , büyücü yada majisyen gibi doğanın dengesel enerjileri ile ğraşan , toprak ananın gücüne inanmış kişiler için altar da tıpkı asa , kazan , ve benzer eşyalar gibi vazgeçilmez hatta esastır.


Altarın kelime anlamı sunaktır. Eski inanışlarda Tanrılara adanan , onlara kurban edilen yada sunulan kherbir eşya Altar( sunak ) denilen kendince kutsal bir ibadet yeridir aslında. Arkeolojik kazılarda bulunan sunaklar zamanın şartlarına göre büyük bir taş parçası da olabilr, kişinin kendi hazırlayacağı bir düz zemin de olabilir.


Aslında altarın şekli değil konumu, amacı, kutsanması önemlidir. Yani Altar Yukarıda bahsettiğim Bu çalışmaların yapılacağı,yazılarını yazacağı kendine ait bir köşedir. Ve wicca inancına göre tamamı Toprak Ana’yı sembolize eder.

Bir altarda çesitli semboller,mumlar,heykelcikler,resimler ve diğer şeyler ki bunlar maji ile ilgili çalışmalarda gücü arttıracak,ihtiyaç duyulacak şeyler bulunur. Yapılacak ritüele göre eşyalar yer değiştireceği için sabit bir düzeni yoktur ancak geleneksel bir altarda sağ tarafda beyaz veya gümüş renkli mum bulunur,bunlar Tanrı ve Tanrısal ışığı sembolize ederler.Sol tarafda siyah veya altın renkli mum bulunur bunlar,Tanrı yi sembolize eder.

Diğer renklerde mumlar,semboller araçlar yapılacak rituele göre altar da yerini alır.
Altarın tam merkezinde pentakle yer alır bu Toprak elementini sembolize eden bir daire içine
yerleştirilmiş pentagramdır.Pentakl taşlarla,çizilerek veya altar örtüsünün üzerine bir daire şekli oluşturularak elde edilebilir.Pentaklın arkasında kadeh bulunur,yanında tuzluk vardır. Su elementini ve bereketliligi sembolize ederler. Altarın sağ tarafında,beyaz mumun yanında,tütsü kabı ve tütsüler yeralır bunlar,hava elementini sembolize ederler.

Yine sağda Athame (siyah saplı bıcak) yeralır.Bu iki tarafı da keskin olan seromoniel bir bıçakdır. Çelik,bronz,gümüş veya bakır olabilir.Diger metaller altarda enerjiyi olumsuz etkiliyeceği için fazla kullanılmaz.Unutmadan , Bu bıçaklar,kesme amaçlı asla kullanılmazlar. Pekçok cadı iki adet bıçaga sahipdir.Athame ve Bolline.Athame siyah veya koyu renk saplıdır. Bolline ise beyaz saplıdır ve kesme amaçlıdır...

Sadece coven da Bolline kulanılır.Athame ve Bolline beraber Tanrısal butunlugu temsil eder. (siyah-beyaz,erkeklik-kadınlık) Athame ve Bolline de hava elementini sembolize ederler.
Altarın ön kısmında wiccanın asası bulunur.Bu ateş elementini sembolize eder..Bazen bıçağın yerine kullanılır.

Asa konusu sitede mevcut o yüzden tekrar yazmıyorum . Yanlız asanın yapılacağı dalı ağaçtan koparmak pek makbl değil , yere düşen dasllardan yapılr hatta o sizi bulur zaten
çalışmalarınızda malzemenin nerden geldiğinin bir önemi yokdur.Önemli olan bu eşyalarla bütünleşmiş olmanız enerji akışını sağlamış olmanızdır.

Bunların dışında altarda Tanrıca heykelcikleri,süsler,yemisler ve sus olarak kullanmak istediğiniz veya çalışma ortamında olmasını istediginiz seyler bulunur.

Başda da dediğim gibi bir altarın nasıl olması gerekdiğine dair herhangi bir kural yokdur.
Önemli olan çalışma ortamında sizin kendinizi nasıl iyi hissettiğinizdir.

Altarınızı çok göz önünde olan,herkesin kolaylıkla girip çıkabileceği bir alana kurmamaya özen göstermek , üzerindeki eşyaları bir başkasının dokunmamasına dikkat etmek gerekir .

Her bir eşya Altarın bütünü ile birlikte kişi için kutsaldır ve dışarıdan gelen enerjiler çalışmalarınızı etkileyeceği için buna özen göstermeniz gereklidir.Yani altar ve üzerindeki eşyalarda sadece sizin enerjiniz bulunmalıdır.

Kimi kişiler Altarı sabit yapmaz sadece ritüel gerçekleşeceği zaman çıkartırlar ( eğer imkanınınz yoksa bu yöntem ( bana doğru gelmesede) uygundur. Bana doğru gelmemesinin sebebi ise ritüel her zaman aynı yerde yapılmalı aynı köşede enerji birikmelidir.

Bu enerjiden altar ve tabiki üzerindeki eşyalarda etkileneceği için sürekli yer değiştirmek bu enerjinin dengesini bozabilir.

Altarı kullanmadığınız zamanlarda siyah bir örtü ile örtmeniz doğru bir harekettir. Bir küçük ama ciddi bir nokta , tabi sitede bu ritüelleri gerçekleştiren biri varmı bilmiyorum ama bilgi amaçlı söyliyeyim, yaptığınız ritüelde kan kullanmışsanız kanın altarın ana gövdesine değmemesine dikkat edin . Herhangi bir şekilde böyle bir şey olmuşsa altarınızı tekrar kutsamadan öce üzerindekileri boşaltıp tuzla temizlemeniz önerilir.

Not : Bu Yazı wican inancına göre yazılmıştır. Kaynak wiccanaltar.comYazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi