Gündem

Ana Sayfa Haberler Gündem Assange'ın sonu kardinale benzemesin

Assange'ın sonu kardinale benzemesin

Assange'ın sonu kardinale benzemesin
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Gündem Yorumlar : 0 Okunma : 1716 Beğen : 0

İngiliz Yüksek Mahkemesi'nin İsveç'e iade kararının ardından WikiLeaks kurucusu Julian Assange, bir gece yarısı Londra'daki Ekvador Büyükelçiliği'ne sığınmıştı. Ekvador hükümeti uzun müzakereler sonrasında geçtiğimiz ay, Julian Assange'a siyası sığınma hakkı tanıdı. Ancak hakkında tutuklama kararı bulunan Assange, elçilikten ayrılamıyor.

WikiLeaks kurucusu Julian Assange, İngiliz ve Ekvador hükümetlerinin uzlaşmaya varmamaları halinde 1 yıl elçilikte yaşayabileceğini açıkladı. Bu sözler Soğuk Savaş döneminde Macar kardinal Josef Mindszenty'nin hikayesini hatırlattı.

Julian Assange, İngiltere'de yargılandığı tecavüz davasında, İsveç'e iadesinin onaylanmasının ardından Ekvador'un Londra'daki Büyükelçiliği’ne sığınmıştı. Assange, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, büyükelçilikte kalacağı sürenin 1 yılı bulabileceğini söyledi.

YA SIĞINMA YA DA TUTUKLAMA
Assange'ın Ekvador'a sığınmasından tam 56 yıl önce benzer bir hikaye Macaristan'da yaşandı. Macaristan'daki komünist karşıtı ayaklanmayı bastırmak için Sovyet birlikleri, 4 Kasım 1956'da bu ülkenin başkenti Budapeşte'ye girmeden önce Kardinal Josef Mindszenty'nin önünde iki seçenek vardı: Ya ABD Büyükelçiliği'ne sığınacak ya da tutuklanacaktı. Kardinal Mindszenty birincisini seçti ve tam 15 yıl sürecek bir esaret başladı.

KOMÜNİST KARŞITI SÖYLEM
İkinci Dünya Savaşı sonrası Sovyet kontrolüne giren Macaristan'da, Katolik Kilise'nin lideri Kardinal Mindszenty, komünizm karşıtı söylemleriyle tanınıyordu. Budapeşte'deki komünizm karşıtı ayaklanmayı bastırmak üzere kente gelen Sovyet birliklerinden kaçan Kardinal, Amerikan Büyükelçiliği'ne sığınma talebinde bulundu. Büyükelçilik, bu talebi kabul etti.

KESKİN NİŞANCILARIN KORUMASINDA YAŞADI
Kardinal'e büyükelçinin ofisi tahsis edildi. 2 odası ve küçük bir banyosu bulunan ofiste, Kardinal, tam 15 yıl yaşadı ve bu süre boyunca, bahçede, keskin nişancıların koruması altında yaptığı yürüyüşler haricinde, büyükelçilikten dışarı adım atmadı.

VATİKAN DEVREYE GİRDİ
Soğuk Savaş döneminde Kardinal Josef Mindszenty'nin durumu ABD ve Sovyetler Birliği arasında bir bilek güreşine dönüştü. Macaristan'daki komünist hükümet, Kardinal'in ABD Elçiliği'nden ayrılarak bu ülkeye gitmesine izin vermiyordu. Uzun müzakereler sonrasında ve Vatikan'ın devreye girmesiyle Kardinal Josef Mindszenty'nin Budapeşte'den ayrılarak Roma'ya gitmesine izin verildi.

Kardinal kısmı olarak özgürlüğüne kavuştu ancak 4 yıl sonra Avusturya'nın başkenti Viyana'da 83 yaşında hayata veda etti.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler