Gündem

Ana Sayfa Haberler Gündem Mısır Başbakanı Kandil, Gazze'de

Mısır Başbakanı Kandil, Gazze'de

Mısır Başbakanı Kandil, Gazze'de
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Gündem Yorumlar : 0 Okunma : 1742 Beğen : 0

Kandil, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarının ardından, Gazze halkıyla dayanışma, insani yardım ulaştırma ve kriz konusunda görüş alışverişinde bulunmak üzere Gazze'yi ziyaret ediyor.

Başbakan Kandil, Gazze'deki Filistin Başbakanı İsmail Heniye ile İsrail saldırılarında yaralanan Filistinlileri Şifa Hastanesi'nde ziyaret etti.

Kandil, hastanede yaptığı açıklamada ''Mısır devriminin, Filistin'in bağımsızlığını kazanana kadar onlarla beraber olduğu'' mesajını verdi. İsrail saldırılarının durdurulması ve İsrail ile Filistin arasındaki ateşkesin devam etmesi için elinden geleni yapacağını dile getiren Kandil, Mısır'ın ilk sivil Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin, Filistin halkının yanında olduğunu söyledi.

''Bugün Gazze'de yaşananlar karşısında sessiz kalınamaz'' ifadelerini kullanan Kandil, Filistin'in ümmetin kalbi olduğunu ve kalbin hasta olması halinde vücudun sıhhat bulamayacağını ifade etti.

Açıklamasında Filistin halkını birlik ve beraberliğe çağıran Kandil, Filistin'in bağımsızlığını ancak bu yolla kazanabileceğini kaydetti.

Filistin Hükümeti Başbakanı İsmail Heniye, Mısır Başbakanı Kandil'in elinden tutarak havaya kaldırdı. Heniye, ''Ellerimizde, şehit bir çocuğun bize emanet bıraktığı kanı var'' dedi.

Kandil, Filistinli mevkidaşı İsmail Heniye ile beraber yaptığı açıklamada, ''Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi tarafından görevlendirildiğim bu ziyaretin amacı, sadece siyasi desteğin göstergesi değil, Filistin halkının kendi toprakları üzerinde yaşamalarını desteklemek ve onunla beraber olmaktır'' dedi.

Başbakan Kandil, ''Filistin halkının durumunu incelemek için Sağlık Bakanlığı'ndan yetkililerle beraber geldim. Ziyaretimi resmi ve resmi olmayan heyetlerin ziyaretleri takip edecek. Devrimci Mısır, adil ve kapsamlı barışın sağlanması ve başkenti Kudüs olan Filistin Devleti'nin kurulması için her türlü çabasını ve desteğini devam ettirecektir'' dedi.

''Filistin halkının gücü, birliğindedir''

Şifa Hastanesi'ni ziyaretinden etkilenen Kandil, ''Filistin, dünyada işgal ve kuşatma altındaki tek ülkedir. Bugün Gazze'de şahit olduklarımıza tepkisiz kalmak mümkün değildir. Saldırılar derhal durmalıdır. İsrail'in, imzaladığı anlaşma ve sözleşmelere saygı göstermesi gerekir'' dedi.

Kandil, Filistin halkına da mesaj vererek, şunları söyledi:

''Filistin halkının tüm grupları birleşmelidir, Filistin halkının gücü birliğindedir, Filistin davası şahsın veya bir grubun davası değil, tüm İslam ümmetinin davasıdır ve hepimiz sizin arkanızdayız.''Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler