Hıristiyan Haber

Ana Sayfa Haberler Dini Haberler Hıristiyan Haber İngiliz Kilisesi'nde ilk defa kadın piskopos atandı

İngiliz Kilisesi'nde ilk defa kadın piskopos atandı

İngiliz Kilisesi'nde ilk defa kadın piskopos atandı
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Hıristiyan Haber Yorumlar : 0 Okunma : 1737 Beğen : 0

İngiliz Anglikan Kilisesi, kadınlara piskopos olma kararının alınmasından bir ay sonra ilk defa bir kadını bu göreve atadı

İngiltere Anglikan Kilisesi, tarihinde ilk defa bir kadını piskopos olarak atadı.

Kilise, geçtiğimiz temmuz ayında kadınların da piskopos olmalarının önünü açan bir kararı kabul etmiş, karar 17 Kasım 2014'te yürürlüğe girmişti. Kararın yürürlüğe girmesinden sadece bir ay sonra kilise bir kadını piskopos olarak atadı. Greater Manchester Kilisesi temsilcisi, 48 yaşındaki Libby Lane, piskopos oldu. Lane, 26 Ocak 2015'te yapılacak törenle Stockport piskoposu olacak.

Atama kararını değerlendiren Lane, kadınların piskopos olarak atanmasının önemli bir karar olduğunu belirterek bunun için Allah’a şükrettiğini söyledi.

Kadın piskopos fikrini destekleyen İngiltere Başbakanı David Cameron, “Kadınlara piskopos olma imkanının sunulması teklifini destekliyorum ve Anglikan Kilisesi’nin toplumla omuz omuza yürüyen modern bir kilise olma yolunda bu önemli adımı atacak” diye açıklamıştı.

Anglikan Kilisesinde kadınlar, 1994 yılından bu yana rahiplik rütbesi alabiliyordu ancak bugüne kadar üst düzey kilise görevlerini almaları yasaktı.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler