İslami Haberler

Ana Sayfa Haberler Dini Haberler İslami Haberler Hac ve Umre yolcularına pasaport engeli!

Hac ve Umre yolcularına pasaport engeli!

Hac ve Umre yolcularına pasaport engeli!
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : İslami Haberler Yorumlar : 0 Okunma : 2424 Beğen : 0

Bugünlerde Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan ramazan ayında umre için yer ayırttıranlar, eğer pasaportları yok ise gidip gitmeme konusunda tereddüt ediyor.

Yaz günlerinde yurt dışına çıkışların ve Türklerin yoğun bulunduğu ülkelerdeki akrabaların ziyaretini planlayanlar da pasaport şoku yaşıyor. Yurt dışında bulunan akrabalarını görmeye niyetlenenler, pasaportlarının ne zaman geleceğini bilemedikleri için uçak biletlerini zamanın rezerve ettirip uygun fiyatlı seyahat etme imkanından mahrum kalıyor.

Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki kızını ziyarete gitmeyi planlayan Necla Doğançelik, Bursa Emniyet Müdürlüğü'ne 4 Haziran'da yaptığı pasaport müracaatına ay sonu olmasına rağmen cevap gelmediğini belirtti. Yeni pasaportu olmadığı için erken uçak bileti rezervasyonu da yapamadığını belirten Doğançelik, böyle bir aksamaya AK Parti Hükümeti'nin idarede bulunduğu bir zamanda şaşırdığını söyledi.

Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan ramazan umresi için yer ayırtan Fehim Avşar isimli vatandaş da müracaat için geldiği Bursa Emniyet Müdürlüğü Pasaport Şube'sinde görevlilerin bir aydan önce çıkmaz demesi üzerine hüsrana uğradı. Ramazan ayını mübarek topraklarda geçirmeyi planladığını belirten Avşar, "Bursa'dan arkadaşlarımızla birlikte ramazan ayında umreye gitmeye niyet ettik. Hatta Bursa Emniyeti'nden üst seviye yöneticilerin de bizimle aynı kafilede umre yapacakları belirtildi. Ancak bizim pasaportumuz olmadığı için ramazan umresi programımız sıkıntıya girdi. Biz derdimizi kime anlatıp pasaportumuzu çıkartacağız bilemiyoruz" dedi.

Hac döneminde Mekke'de görev yapması için Bursa'da kurumundan görevlendirme yapılan bir basın mensubu da 29 Haziran'da Bursa'dan müracaatını yaptı. Ancak pasaportların Diyanet İşleri Başkanlığı'na 14 Temmuz'da teslim edilmesi gerektiğinden hac döneminde görev yapıp yapamayacağı belirsizliğini koruyor.

Bazı vatandaşlar da pasaportlarının erken gelmesi için İl Emniyet Müdürlüğü Pasaport Şube'lerine geliyor. Fakat sadece müracaat alan şubelerdeki görevliler, mağdur olan vatandaşlara yeterli izahatta bulanamıyor.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler