İslami Haberler

Ana Sayfa Haberler Dini Haberler İslami Haberler Şeyh Nazım Kıbrısi, toprağa verildi

Şeyh Nazım Kıbrısi, toprağa verildi

Şeyh Nazım Kıbrısi, toprağa verildi
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : İslami Haberler Yorumlar : 0 Okunma : 2788 Beğen : 0

Vefat eden Şeyh Nazım Kıbrısi'nin cenazesi, tekbirler ve dualar eşliğinde dergah bahçesine defnedildi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) "Şeyh Nazım" olarak bilinen Nazım Kıbrısi'nin cenazesi defnedildi.

Tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden 92 yaşındaki Şeyh Nazım Kıbrısi için cenaze töreni düzenlendi. Törene, Kıbrısi'nin ailesi ve yakınlarının yanı sıra KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, bazı milletvekilleri, sivil toplum örgütü temsilcileri, üst düzey yetkililer ve çok sayıda seveni katıldı.

Kıbrısi'nin cenazesi, tarihi Selimiye Camii’nde ikindi vakti kılınan namazın ardından dergahının bulunduğu Lefke‘ye getirildi. Lefke’nin girişinden itibaren sevenleri tarafından omuzlara alınan Kıbrısi'nin cenazesi, tekbirler ve dualar eşliğinde dergah bahçesine defnedildi.

Şeyh Nazım Kıbrısi vefat etti

Nakşıbendi şeyhlerinden Nazım Kıbrısi’nin saat 13.30'da hayatını kaybetti. Kıbrisi'nin yakınları da ölüm haberini doğruladı

Günlerdir KKTC'de yoğun bakımda bulunan Şeyh Nazım Kıbrısi bugün öğle saatlerinde hakkın rahmetine kavuştu. Kıbrisi'nin yakınları ölüm haberini doğruladı.

Akciğer ve böbrek yetmezliği teşhisiyle Yakın Doğu Hastanesi’nde bir süredir tedavi gören 92 yaşındaki Şeyh Nazım Kibrisi'nin bu sabah hayatını kaybettiği iddia edilmişti. Ancak daha sonra Kıbrisi'nin henüz hayatta olduğu açıklamaları gelmişti.

ŞEYH NAZIM KIBRISİ KİMDİR ?

91 yaşında olan Şeyh Nazım Kıbrısi, 21 Nisan 1922'de Larnaka'da doğmuştu. Kıbrısi, Lefke'deki dergahında yaşıyordu. Batı ülkelerinde de çok sayıda müridi bulunuyor.

1940`larda İstanbul'da Kimya Fakültesini okudu. İstanbul'da bulunduğu dönem içerisinde Nakşibendi şeyhi Süleyman Erzurumi'ye bağlandı. Bir müddet kendini yetiştirdikten sonra şeyhinin izni ve işareti ile Şam'a gidip Şeyh Abdullah Dağıstani'ye bağlandı. 1973'de Şeyh'inin vefatı ile onun yerine geçti. 2011'de oğlu Mehmet Adil Efendi'nin, kendi yerine geçip, silsileyi devam ettireceğini ilan etti.

1941'de Hacı Emine Hanım ile olan evliliğinden dört çocuğu var.

Kıbrisi, Türkçe, Arapça, İngilizce ve Kıbrıs Rumcası olmak üzere dört dil biliyordu.

EZAN YASAĞINA KARŞI DİRENMİŞTİ

Kıbrisi aynı zamanda büyük bir direnişçi olarak da bilinir. CHP'nin aslını yasakladığı ezan için uzun süre direnmişti.

Ezanın Arapça lafzı ile okunmasının yasak olduğu dönemde Kıbrıs'a geri geldiği ilk gün şerefeye çıkıp ezanı Arapça lafzı ile okumuş ve bunun üzerine bir hafta hapis yatmıştı. Serbest bırakılınca Lefkoşa'nın en büyük camii Selimiye'nin şerefesine çıkıp tekrar Arapça lafız ile ezan okumuş, bunun üzerine kendisine dava açılmıştı. Davayı beklerken Lefkoşa'nın köylerini gezip Arapça lafız ile ezan okumaya devam etmişti. Hakkında 114 dava aynı zaman diliminde açılmış ve 100 yılı aşan süre mahkumiyeti gündeme gelmişti. Davaların okunma gününe yakın, Adnan Menderes döneminde, TBMM'nin ezanın Arapça lafız ile okunmasını serbest bırakması üzere hakkındaki davalar düşmüştü.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler